Rekuperacja

Rekuperacja to rozwiązanie, które jest odpowiedzią na niedostatek wentylacji grawitacyjnej w dobie nowoczesnego i energooszczędnego budownictwa, gdzie szczelne okna i drzwi niemal całkowicie ograniczają wymianę zużytego powietrza na świeże.

Działa o każdej porze roku.

Dodatkowo zapewnia odzysk ciepła, co daje oszczędności na ogrzewaniu.

System rekuperacji można stosować zarówno w nowych, jak i używanych budynkach. Dotyczy to domów jedno i wielorodzinnych, garaży, pomieszczeń socjalnych jak również pomieszczeń przemysłowych.

Problemy wentylacji grawitacyjnej

Przy szczelnie zamkniętym budynku na znaczeniu zyskuje dobra wentylacja, która skutecznie wymieni powietrze na świeże- natlenione i oczyszczone. Źle wentylowane pomieszczenia mieszkalne, to ryzyko osadzającej się wilgoci a co za tym idzie pleśni, zagrzybień i toksycznego powietrza.

Nietrudno się domyślić, że przebywanie w takich pomieszczeniach nie wpłynie dobrze na nasze zdrowie.  Wysokie stężenie dwutlenku węgla powoduje bóle głowy, senność co może prowadzić do poważnych schorzeń.

Zamykamy szczelnie ocieplony dom z dobrze zabezpieczonymi mostkami termicznymi. Mamy okna i drzwi z najlepszym współczynnikiem przenikania ciepła. Nagrzewamy w pomieszczeniach do odpowiedniej temperatury, komfortu i mimo otworów wyrównawczych,  kratek wentylacyjnych, niejednokrotnie zaczyna się robić duszno, a na oknach zbiera się wilgoć. Jest to pierwsza oznaka źle działającej wentylacji. Tak więc otwieramy okna, wypuszczamy całe ciepło i to wcale nie oznacza, że wymienione powietrze jest już czyste, ponieważ  sąsiad może np. palić w piecu lub mieszkamy w pobliżu ruchliwej ulicy.

Rekuperacja podgrzewa powietrze

Energooszczędny system wentylacji

z odzyskiem ciepła zwany też rekuperacją pozwoli odzyskać ciepło ze strumienia powietrza zużytego przy jednoczesnej wymianie i oczyszczeniu powietrza  z zewnątrz.

Jest to rozwiązanie stosowane dzisiaj coraz powszechniej w nowobudowanych domach zamiast tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. 

Ważne!

Rekuperacja nie ma nic wspólnego z zawracaniem do budynku zużytego powietrza. To  zjawisko nazywane jest recyrkulacją. Rekuperacja natomiast pozwala na odzyskiwanie ciepła z wywiewanego, zużytego powietrza bez mieszania obu strumieni.

System rekuperacji opiera się na centrali wentylacyjnej, czyli rekuperatorze. W Centrum rekuperatora umiejscowiony jest wymiennik ciepła. Ze względu na rodzaj wymiennika, na rynku znajdziemy klika rodzajów rekuperatorów o różnym stopniu odzysku ciepła (max do 95%).

Jak działa rekuperacja?

Schemat działania rekuperacji:

Powietrze zasysane jest z zewnątrz poprzez czerpnię (otwór w ścianie zewnętrznej), następnie kanałami wentylacyjnymi wchodzi do rekuperatora, gdzie przechodzi przez wymiennik ciepła, w którym przejmuje energię z powietrza wywiewanego z pomieszczeń (jest ogrzane). Na swej drodze powietrze wymieniane spotyka również filtry.

Ostatecznie czyste, ogrzane powietrze trafia do pomieszczeń mieszkalnych. Proces ten trwa nieprzerwanie. Skutkiem czego mamy wciąż świeże powietrze w domu, a na dodatek oczyszczone z wszelkich pyłów, toksyn, roztoczy, co może mieć szczególne znaczenie dla alergików.

Wymierną korzyścią rekuperacji jest oszczędność na ogrzewaniu, średnio od ok 30% do 70% co realnie przełoży się na budżet domowy.

Zalety rekuperacji

BEZPIECZEŃSTWO

– bezawaryjna,
– jest podstawą dobrego samopoczucia,
– usuwa wydmuchiwaniu dwutlenek węgla oraz inne niepożądane zanieczyszczenia takie jak kurz, wilgoć, nieprzyjemne zapachy.

KOMFORT I WYGODA

– system łatwy w obsłudze,
– zapewnia ciągłą wentylację,
– odpowiada za świeże powietrze,
– niski poziom hałasu,
– duża wydajność,
– wszystkie elementy systemu posiadają powłokę bakteriobójczą.

PROSTA INSTALACJA

– łatwy i szybki montaż przez zastosowanie elastycznych rur karbonowych,
– niewielkie rozmiary systemu rur pozwalają na ukrycie na stropie w warstwie izolacji pod wylewką lub w suficie podwieszanym,
– duża konfigurowalność.

EKOLOGIA

– oszczędność energii dzięki zmniejszeniu strat ciepła.

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej