Domowa turbina wiatrowa

Domowe turbiny wiatrowe to nowość na polskim rynku energetycznym. Niemniej jednak coraz więcej właścicieli domów wolnostojących, małych firm czy gospodarstw rolnych stawia na odnawialne źródła energii. Niewątpliwie więc zainteresowanie przydomowymi elektrowniami wiatrowymi stale rośnie. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy podążać z duchem czasu, a zarazem dbać o otaczające nas środowisko. W zależności od mocy domowe turbiny wiatrowe pozwolą na zasilenie oświetlenia, podstawowych urządzeń AGD, a nawet podgrzania wody.

Wysoki koszt energii elektrycznej powoduje, że wielu Polaków decyduje się na alternatywny sposób jej pozyskiwania. Poprzez wykorzystanie źródeł energii odnawialnej możemy nie tylko zadbać o swój portfel, ale również o środowisko naturalne. To przyszłościowa inwestycja – im wcześniej zostanie zrealizowana, tym szybciej przyniesie zyski. Prąd możemy pozyskiwać z różnych naturalnych źródeł. Najczęściej jest to słońce – na nim bazują panele fotowoltaiczne. Jednak prąd mogą generować również przydomowe elektrownie wiatrowe.

Dlaczego warto zdecydować się na domowe turbiny wiatrowe?

Domowe turbiny wiatrowe to nie tylko doskonała alternatywa dla tradycyjnie dostarczanej energii elektrycznej czy skuteczny sposób na zabezpieczenie gospodarstwa przed ewentualnymi awariami. Decydując się na nasze wiatraki energetyczne, masz gwarancję, że do ich budowy zostaną wykorzystane najwyższej jakości materiały, a całość konstrukcji będzie się wyróżniać:

  • szybkim i łatwym montażem,
  • estetycznym wyglądem, który nie zaburzy przydomowego krajobrazu,
  • wysoką efektywnością,
  • odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne,
  • łatwością w obsłudze, a także cichą pracą.

Czym jest mała przydomowa elektrownia wiatrowa?

Elektrownie wiatrowe najczęściej kojarzone są z wysokimi wiatrakami na farmach wiatrowych. Jednak takie elektrownie mogą również działać w znacznie mniejszej skali – jako przydomowa elektrownia wiatrowa. Wówczas umożliwiają pozyskanie dodatkowej energii elektrycznej dla pojedynczego gospodarstwa domowego. Przydomowa elektrownia wiatrowa jest sposobem na pozyskanie dodatkowej energii elektrycznej do zasilania domowych sprzętów. Za pomocą przydomowych elektrowni wiatrowych możemy produkować prąd, by zasilić telewizor, lodówkę, komputer, bramę wjazdową, ale również elektryczny system grzewczy budynku, bojler do podgrzewania CWU – ciepłej wody użytkowej. Takie przydomowe elektrownie wiatrowe charakteryzują się niską mocą, która pokrywa zapotrzebowanie gospodarstwa domowego – najczęściej ma około 3 – 15 kW. Aby zacząć produkować prąd z wiatru na własny użytek, konieczne jest zamontowanie przydomowej elektrowni wiatrowej stworzonej z myślą o użytku przez klienta indywidualnego. Montaż przydomowej elektrowni wiatrowej może być przyszłościową inwestycją, która w obecnych czasach, gdy ceny prądu stale rosną, pozwala na częściowe uniezależnienie się od zakładów energetycznych.

Jak działa przydomowa elektrownia wiatrowa?

Energia wiatru to energia kinetyczna mas powietrza, które przemieszczają się z miejsca na miejsce. Energię kinetyczną za pomocą turbin wiatrowych można przekształcić w energię elektryczną, która następnie używana jest do zasilania sprzętów wymagających tego typu energii. Proces produkowania energii elektrycznej:

  1. Śmigła wirnika w turbinie wiatrowej poruszają się na skutek ruchu powietrza.
  2. Następnie ruch ten przekazywany jest przez wał oraz przekładnię do generatora.
  3. Generator, którego praca przypomina alternator albo prądnicę, wytwarza prąd.
  4. Prąd wytworzony z ruchu obrotowego wirnika przekazywany jest do sprzętów wymagających zasilania.

Własna elektrownia wiatrowa także wykorzystuje energię wiatru, który w wielu rejonach Polski wieje intensywnie – to właśnie tam proces produkowania energii elektrycznej jest najbardziej opłacalny. Ze względu na swoją odnawialność w krótkim czasie energia wiatru zaliczana jest do OZE, czyli odnawialną energię kinetyczną. Również uznawana jest za energię ekologiczną, przyjazną dla środowiska naturalnego – turbiny wiatrowe nie emitują dwutlenku węgla. To powoduje, że proces produkowania energii elektrycznej z wiatru jest coraz częściej wybierany jako alternatywa dla energii konwencjonalnej – pozyskiwanej z paliw kopalnych.

Produkcja energii z wiatru na własny użytek wymaga zamontowania systemu zbudowanego ze współpracujących ze sobą elementów. Na elektrownię wiatrową przydomową składają się:

  • Turbina wiatrowa.
  • Okablowanie.
  • Licznik.
  • Opcjonalnie akumulatory.

Przydomowe elektrownie wiatrowe charakteryzują się prostą konstrukcją, której sercem jest prądnica (silnik wiatrowy, generator wiatrowy). To nazwa urządzenia, które potrafi zmienić energię kinetyczną wiatru i wytworzyć prąd z ruchu obrotowego wirnika.

Zalety własnej elektrowni wiatrowej

Darmowa energia z wiatru

Przydomowa elektrownia wiatrowa wykorzystuje darmowe źródło energii, czyli wiatr. Dzięki temu, że wiatr jest jednym z odnawialnych źródeł energii, koszty użytkowania są niższe niż w przypadku źródeł energii wymagających zakupu.

Wszechstronne zastosowanie

Energię elektryczną wyprodukowaną przez elektrownię wiatrową zamontowaną przy domu możemy wykorzystać na wiele sposobów, na przykład do zasilania sprzętów domowych, oświetlenia, ogrzewania i podtrzymywania ciepła wody, do elektrycznej instalacji grzewczej. Za pomocą mikroinstalacji można nie tylko zasilać dom, ale również inne budynki.

Cicha praca

Przydomowe turbiny wiatrowe nie emitują znacznego hałasu, dlatego nie będą przeszkadzały domownikom i mieszkańcom sąsiednich domów.

Działalność proekologiczna

Przydomowa elektrownia wiatrowa traktowana jest jako OZE, ponieważ pozwala na zredukowanie obciążenia środowiska naturalnego. Elektrownie wiatrowe nie emitują dwutlenku węgla, smogu i innych zanieczyszczeń.

Nadwyżka energii

Możliwość sprzedaży nadwyżek energii do zakładu energetycznego on-grid – nadmiar energii jest wtedy odsprzedawany do zakładu energetycznego, co pozwala na zredukowanie kosztów prądu.

Przydomowa elektrownia wiatrowa nie tylko dla domu

Pozyskiwanie energii za pomocą mikro elektrowni wiatrowej może sprawdzić się nie tylko w przypadku domu, lecz również innych obiektów, aby wspierać produkcję prądu na ich potrzeby.

Przykładowe zastosowanie mikro elektrowni wiatrowych:

  • Domy jednorodzinne całoroczne.
  • Domki na działkach letniskowych.
  • Gospodarstwa rolne.
  • Przedsiębiorstwa.
  • Budynki użyteczności publicznej.
  • Pola namiotowe i kempingowe.

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej